Philips 86BDL3511Q/00 Public Display Digital signage flat panel 2.18 m (86") IPS 400 cd/m² 4K Ultra HD Black
SKU
86BDL3511Q/00
Login for pricing
In Stock: 5 available
86BDL3511Q - 86", Ultra HD, Direct LED Backlight
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology IPS
Display brightness 400cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU 86BDL3511Q/00
EAN 8712581778620
Manufacturer Philips
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Operate, monitor and maintain with CMND and Control
FailOver ensures that content is always playing
OPS slot allows for PC embedding without cabling
Schedule what you want, when you want with SmartPlayer
Integrated media player. Easily schedule USB content
Display
Display number of colours1.07 billion colours
TouchscreenNo
Display technologyIPS
Display diagonal2.18 m (86")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness400 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)500000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.4935 x 0.4935 mm
Display diagonal (metric)217.4 cm
Native aspect ratio16:9
Ports & interfaces
USB portYes
HDMI version2.0
RS-232CYes
Infrared data portYes
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portYes
DVI-I ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB version2.0
USB ports quantity2
OPS module slotYes
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power10 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.55 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface600 x 400 mm
CertificationCEosd FCC, Class A CB BSMI VCCI CU ETL EMF PSB
VESA mountingYes
Performance
PurposeUniversal
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages12
Power
Power consumption (typical)360 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100–240
AC input frequency50 - 60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours355 kWh
Computer system
Video formats supportedH.264, M-JPEG, WMV3
Audio formats supportedAAC, HE-AAC, WMA
Image formats supportedBMP, JPEG, PNG
Weight & dimensions
Display width1929 mm
Display depth69.5 mm
Display height1100 mm
Display weight49.5 kg
Packaging content
Cables includedAC, RS-232
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Packaging data
Cables includedAC, RS-232
Features
Other features
Bezel width (top)1.55 cm
Energy efficiency scaleA to G
OPS module slotYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 86BDL3511Q/00 Public Display Digital signage flat panel 2.18 m (86") IPS 400 cd/m² 4K Ultra HD Black Philips 86BDL3511Q/00 Public Display D... Login for pricing
Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7 cm (55") 400 cd/m² 4K Ultra HD Android 8.0 16/7 Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7... Login for pricing
Out of stock
Samsung OM55N-S Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Built-in processor Tizen 5.0