PNY R-TC-UA-3N1E01-RB card reader USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Metallic
SKU
R-TC-UA-3N1E01-RB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
USB 3.1 C - USB 3.1 A, SD/SDHC/SDXC, MicroSD/MicroSDHC/MicroSDXC, 77x24x11 mm
| SKU | R-TC-UA-3N1E01-RB |
|---|---|
| EAN | 3536403358273 |
| Manufacturer | PNY |
| Availability | Out of Stock |
Transfer files and connect USB peripherals on your USB-C device
| Storage | |
|---|---|
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SD, SDHC, SDXC |
| Internal | No |
| Performance | |
| Internal | No |
| Product colour | Metallic |
| Certification | Reach |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Features | |
| Product colour | Metallic |
| Certification | Reach |
| Software | |
| Mobile operating systems supported | Android 5.1, Android 6.0, Android 7.1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Colour | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 77 mm |
| Height | 11 mm |
| Depth | 24 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Certificates | |
| System requirements | |
| Technical details | |
| Width | 77 mm |
| Height | 11 mm |
| Depth | 24 mm |