RZ04-04960100-R3M1
Login for pricing
In Stock:
1 available
Razer™ HyperSpeed Wireless Technology (2.4 GHz) + Bluetooth 5.2, 70 hours, USB Type-A, 50 mm
| Connection | Wired & Wireless |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | RZ04-04960100-R3M1 |
| EAN | 8886419378235 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | In Stock |
FOR THE PRO
All-Day Gaming Without Fatigue
High-Definition, Pro-Level Voice Quality
Clear, Powerful Sound
Multi-Day Use on a Single Charge
All-Day Gaming Without Fatigue
Clear, Powerful Sound
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 60 dB |
| Technical details | |
| Driver type | TriForce |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Driver type | TriForce |
| Volume control | Button |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Frequency response (music mode) | 12 - 28000 Hz |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Driver unit | 5 cm |
| Number of drivers | 1 |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 280 g |
| Width | 100 mm |
| Height | 200 mm |
| Depth | 165 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 117 mm |
| Package height | 238 mm |
| Package depth | 218 mm |