RZ04-03240100-R3M1
Login for pricing
In Stock: 2 available
12Hz - 28kHz, 32Ω, 100 dB, -42 dB Microphone, 240g
  • RazerTM TriForce 50mm Drivers for high-end audio performance
  • RazerTM HyperClear Cardioid Mic for enhanced voice capture
  • Advanced passive noise cancellation for uninterrupted focus
  • for premium comfort
  • 7.1 surround sound for accurate positional audio
More Information
Connection Wired
Style Head-band
Ideal use Gaming
Microphone type Boom microphone
SKU RZ04-03240100-R3M1
EAN 8886419378396
Manufacturer Razer
Availability In Stock
THE SOUND OF ESPORTS
RAZER TRIFORCE 50MM DRIVERS
RAZER HYPERCLEAR CARDIOID MIC
ADVANCED PASSIVE NOISE CANCELLATION
LIGHTWEIGHT COMFORT
7.1 SURROUND SOUND
CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY
This lightweight esports headset uses a 3.5mm jack and works across popular platforms, allowing you to seek out competition on PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch and mobile devices.
Performance
Product typeHeadset
Microphone typeBoom
Recommended usageGaming
Country of originVietnam
Headset typeBinaural
Wearing styleHead-band
Product colourBlack, Green
Volume controlRotary
Cable length1.3 m
Control typeButtons
Technical details
Headset typeBinaural
Wearing styleHead-band
Product colourBlack, Green
Country of originVietnam
Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS)9504500000
Design
Product typeHeadset
Microphone typeBoom
Volume controlRotary
Control typeButtons
Harmonized System (HS) code8518300090
Ports & interfaces
Connectivity technologyWired
3.5 mm connectorYes
Cable length1.3 m
Headphones
Ear couplingCircumaural
Headphone frequency12 - 28000 Hz
Impedance32 Ω
Headphone sensitivity100 dB
Driver unit5 cm
Noise cancelingYes
Microphone
Microphone direction typeUnidirectional
Microphone frequency100 - 10000 Hz
Microphone sensitivity-42 dB
Control unit
Software
Mac operating systems supportedYes
System requirements
Weight & dimensions
Weight270 g
Width165 mm
Height200 mm
Depth100 mm
Packaging data
Package width115 mm
Package height235 mm
Package depth193 mm