LS24D400GAUXXU
Login for pricing
In Stock: 3060 available
LS24D400GAUXXU
  • Conveniently adjust the monitor for your comfort and productivity while working
More Information
Display 24" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Business
SKU LS24D400GAUXXU
EAN 8806095821955
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family Essential Monitor
Product Series S4
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Vivid colours across the whole screen
IPS Panel
Smooth performance across any content
100Hz Refresh Rate
Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments.
Optimised game settings for each genre
Game Picture Mode
Easy on the eyes
Easy on the eyes
Eye Saver Mode & Less Screen Flickering
Flexible adjustments for optimal comfort
Super Slim Design with Ergonomics
Connect to more
Connect to more
Multiple Connectivity
IPS Panel
100Hz Refresh Rate
Game Picture Mode
Multiple Connectivity
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut72%
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal52.7 cm
Viewable size, vertical29.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal61 cm (24")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Power
Power cable length1.5 m
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)45 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)12 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)C
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours12 kWh
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version2.0
USB upstream port typeUSB Type-B
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version1.2
Technical details
Height (without stand)320.4 mm
Depth (without stand)39.8 mm
Width (without stand)540.7 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesTCO
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)3.5 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-3 - 25°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)10.5 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)320.4 mm
Depth (without stand)39.8 mm
Width (without stand)540.7 mm
Width (with stand)540.7 mm
Depth (with stand)219 mm
Height (with stand)497.7 mm
Weight (with stand)3.5 kg
Weight (without stand)2.3 kg
Package width585 mm
Package depth447 mm
Package height109 mm
Package weight4.8 kg
Packaging data
Package width585 mm
Package depth447 mm
Package height109 mm
Package weight4.8 kg
Package typeBox
Power cable length1.5 m
Packaging content
Sustainability
Sustainability certificatesTCO
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Auto source switchYes
Height (without stand)320.4 mm
Depth (without stand)39.8 mm
Width (without stand)540.7 mm
Power consumption (max)45 W
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 24" S40GD Full HD Monitor
Bestseller
Samsung 24" S40GD Full HD Monitor Login for pricing