LH55BEFHLGKXXU
Login for pricing
In Stock: 43 available
55'', 3840 x 2160, LED, 4K Ultra HD, 125 W, 20 W RMS, Tizen Smart TV, HDR10+, 3x HDMI, 1x USB-A, Black
  • Business TV App allows remote scheduling and display of customised content
  • Tizen Enterprise Platform enables efficient management of multiple devices
  • Keep content safe with pin-code security system
  • Powerful Crystal UHD Processor 4K elevates low-res video to UHD
  • HDR delivers stunning colours and detail
  • Slim, 3-sided bezel-less design maximises space in any environment
More Information
SKU LH55BEFHLGKXXU
EAN 8806097474258
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
TV, redefined for business
Samsung Business TV App
Samsung VXT
SmartThings Pro
4K Resolution
High Dynamic Range
Slim and 3 Side Bezel-less Design
Play Lock
Digital Art Solutions with Niio Partnership
Display
TouchscreenNo
Display technologyLED
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness250 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Motion interpolation technologyMotion Xcelerator
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Ports & interfaces
USB connector typeUSB Type-A
USB portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
USB ports quantity1
Audio
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Bluetooth audioYes
Design
Product designDigital signage flat panel
Placement supportedIndoor
Product colourBlack
VESA mountingYes
Bezel type3 Bezel-less
Performance
PurposeCommercial
Operating hours (hours/days)16/7
TV tuner integratedYes
Web browserYes
Eco sensorYes
Wi-FiYes
Power
Power consumption (max)125 W
Power consumption (typical)79 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency class (HDR)G
Computer system
Computer systemYes
Operating system installedTizen
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Weight (with stand)9.6 kg
Display width1224.6 mm
Display depth76.6 mm
Display height707.8 mm
Packaging data
Package width1354 mm
Package depth127 mm
Package height810 mm
Package weight14.4 kg
Packaging content
Stand includedYes
Stand colourBlack
Technical details
VESA mountingYes
USB connector typeUSB Type-A
Stand includedYes
Weight (with stand)9.6 kg
Compliance certificatesElectromagnetic Compatibility (EMC)
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Sensors
Eco sensorYes
Other features
Power consumption (max)125 W