HG43U800FEUXXU
Login for pricing
In Stock: 653 available
Samsung HU8000F, 109.2 cm (43"), 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, LED, 16:9, Mega Contrast
More Information
SKU HG43U800FEUXXU
EAN 8806097627760
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Samsung HU8000F. Display diagonal: 109.2 cm (43"), HD type: 4K Ultra HD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels. Product colour: Black, Panel mounting interface: 200 x 200 mm, Bezel type: 3 Bezel-less. Content management solution: Samsung LYNK Cloud, Samsung LYNK DRM. Consumer Electronics Control (CEC): Anynet+. RMS rated power: 20 W
Display
Display diagonal109.2 cm (43")
HD type4K Ultra HD
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display technologyLED
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display diagonal (metric)108 cm
Picture processing technologyQuantum Processor Lite, Samsung Contrast Enhancer
Native aspect ratio16:9
Design
Product colourBlack
VESA mountingYes
Panel mounting interface200 x 200 mm
Stand typeLegs stand
Bezel type3 Bezel-less
Performance
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Smart TVYes
Teletext functionYes
On Screen Display (OSD)Yes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
Auto power offYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Power on modeYes
Energy saving modeYes
Hybrid Log-Gamma (HLG)Yes
Apple AirPlay 2 supportYes
Number of OSD languages28
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version2.0.4
Ambient modeYes
Sound mirroringYes
Dynamic Crystal Color technologyYes
Hospitality features
Hotel channel listYes
Hospitality Plug and PlayYes
My Channel functionYes
USB cloningYes
Teletext functionYes
Alarm clockYes
Content management solutionSamsung LYNK Cloud, Samsung LYNK DRM
Security modeYes
Ports & interfaces
HDMI ports quantity3
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RF ports quantity3
RJ-12 ports quantity1
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Ethernet LANYes
USB 2.0 ports quantity2
Common interface Plus (CI+)Yes
Common interface Plus (CI+) version1.4
Audio
Number of speakers2
RMS rated power20 W
Adaptive soundYes
Network
Ethernet LANYes
Wi-FiYes
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Bluetooth version5.2
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)51 W
AC input voltage220-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours51 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours100 kWh
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Weight & dimensions
Width (with stand)965.5 mm
Depth (with stand)198.4 mm
Height (with stand)614.7 mm
Weight (with stand)8.2 kg
Width (without stand)965.5 mm
Depth (without stand)25.7 mm
Height (without stand)559.4 mm
Weight (without stand)7.9 kg
Packaging data
Package width1085 mm
Package depth119 mm
Package height647 mm