LH75OMAEBGBXEN
Login for pricing
In Stock: 31 available
Samsung OM75A, Digital signage flat panel, 190.5 cm (75"), LCD, 3840 x 2160 pixels, Wi-Fi, 24/7
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 4000cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH75OMAEBGBXEN
EAN 8806092748811
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family OMA
PDF URLs View PDF
Samsung OM75A. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 190.5 cm (75"), Display technology: LCD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 4000 cd/m², HD type: 4K Ultra HD. Wi-Fi. Operating hours (hours/days): 24/7. Operating system installed: Tizen 5.0. Product colour: Black
Display
Panel typeADS
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness4000 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time14 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.4296 x 0.4296 mm
Vertical scan range24 - 75 Hz
Horizontal scan range15 - 85 kHz
Haze rate2.5%
RGB colour spaceNTSC
Pixel frequency (max)77 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portNo
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
Design
Bezel width (top)2.39 cm
Bezel width (side)2.39 cm
Bezel width (bottom)2.39 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
CertificationClass A 60950-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)900 W
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50-60 Hz
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen 5.0
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width1703.1 mm
Display depth85.4 mm
Display height981.1 mm
Display weight37.2 kg
Packaging data
Package width1890 mm
Package depth215 mm
Package height1144 mm
Package weight48.5 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
CertificationClass A 60950-1
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeADS
DisplayPort version1.2
RJ-45 input ports1
Video out1
DisplayPorts in1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Thin Client
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Features
Other features
RJ-45 input ports1
Video out1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Bezel width (top)2.39 cm
Bezel width (side)2.39 cm
Bezel width (bottom)2.39 cm
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung OM75A Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 5.0 24/7
New
Samsung OM75A Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QB98T-B Digital signage flat panel 2.49 m (98") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 4.0