LH24QBCEBGCXEN
Login for pricing
In Stock: 27 available
23.8", ADS, FHD (1920 x 1080), 250 nit, 1000:1, 178/178, 14 ms, WiFi, Bluetooth, RJ-45, HDCP, HDMI, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 547.9 x 334.4 x 31.8 mm, 3 kg
More Information
HD type Full HD
Display Technology LED
Display brightness 250cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH24QBCEBGCXEN
EAN 8806095204994
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QBC
Expand commercial space with compact display
Hold sizable opportunities in small spaces
Compact Design
Connect with convenience
Home UI
Convenient, clean display control
Center IR
Safe operation, reliable performance
IP5X / EMC Class B
Change the way to manage your display
Samsung VXT
Display
Panel typeADS
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLED
Colour gamut72%
Display diagonal61 cm (24")
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness250 cd/m²
HD typeFull HD
Response time14 ms
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2745 x 0.2745 mm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range56 - 84.5 kHz
Haze rate25%
RGB colour spaceNTSC
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
USB portYes
HDMI version1.4
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity1
DVI portNo
Audio (L/R) in0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity1
Design
Bezel width (top)1.79 cm
Bezel width (side)9.4 mm
Bezel width (bottom)1.79 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface100 x 100 mm
CertificationClass B
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourBlack
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)16/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)38.5 W
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50-60 Hz
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen
Built-in processorYes
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width547.9 mm
Display depth31.8 mm
Display height334.4 mm
Display weight3 kg
Packaging data
Package width620 mm
Package depth122 mm
Package height419 mm
Package volume4100 cm³
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
CertificationClass B
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeADS
RJ-45 input ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Thin Client
Other features
RJ-45 input ports1
RS-232 input ports1
Flash memory8000 MB
BluetoothYes
Bezel width (top)1.79 cm
Bezel width (side)9.4 mm
Bezel width (bottom)1.79 cm
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QB24C Digital signage flat panel 61 cm (24") LED Wi-Fi 250 cd/m² Full HD Black Built-in processor Tizen 16/7
Bestseller
Samsung QB24C Digital signage flat pan... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD Black Touchscreen
New
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 cm (15") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LED 225 cd/m² Black Touchscreen
Hot Product
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&... Login for pricing