LH85QMCEBGCXEN
Login for pricing
In Stock: 169 available
85", VA, 4K UHD (3840 x 2160), 500 nit, 4000:1, 178/178, 10 ms, Bluetooth, WiFi, RJ-45, HDCP, DP, HDMI, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1904.3 x 1085.3 x 28.5 mm, 41.9 kg
  • Ultra Slim Depth
  • Even Bezel
  • Centered VESA Holes
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 500cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH85QMCEBGCXEN
EAN 8806094974003
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QMC
Maximum impact in minimum space
Ultra Slim Depth
The QMC's unparalleled ultra-slim thickness of 28.5mm makes it the thinnest option in Samsung’s UHD series. It comes with the Slim Fit Wall Mount, which allows you to install it neatly and easily in any environment. QMC optimizes space with its sleek design that blends seamlessly into your business.
Slim design. Stunning performance
Clean visuals in landscape or portrait mode
Even Bezel
Secure and even mounting
Centered VESA Holes
Lifelike color, born in a pure state with fine crystal
Dynamic Crystal Color
View lifelike shades of color in powerful 4K
Quantum Processor Lite 4K
Ensure critical information is always visible
Non-glare
Connect with convenience
Home UI
Collaborate between screens with wire-free speed
Smartview+
Simplified calibration between screens with mobile app
Smart Calibration
Enhance professional environments with expert tools
Professional Modes
Change the way to manage your display
Samsung VXT
Everyday Sustainability
Energy Star / EPEAT / TÜV Rheinland Carbon Footprint
Display
LED backlightYes
Panel typeVA
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal2.16 m (85")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time10 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.487 x 0.487 mm
Display diagonal (metric)215 cm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate25%
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Audio (L/R) out1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity3
Design
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.39 cm
Bezel width (side)1.39 cm
Bezel width (bottom)1.39 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface600 x 400 mm
CertificationClass B 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)330 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Computer system
Operating system installedTizen
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width1904.3 mm
Display depth28.5 mm
Display height1085.3 mm
Display weight41.9 kg
Packaging data
Package width2077 mm
Package depth210 mm
Package height1222 mm
Package weight53.9 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeVA
DisplayPort version1.2
DisplayPorts in1
Thin Client
Other features
Flash memory16000 MB
BluetoothYes
Bezel width (top)1.39 cm
Bezel width (side)1.39 cm
Bezel width (bottom)1.39 cm
Optional featuresWMN-B50SC STN-L4355C
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QM85C Digital signage flat panel 2.16 m (85") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 24/7
Hot Product
Samsung QM85C Digital signage flat pan... Login for pricing
LG 49XE4F Signage Display Digital signage flat panel 124.5 cm (49") LED 4000 cd/m² Full HD Black WebOS 24/7 LG 49XE4F Signage Display Digital sign... Login for pricing
Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7 cm (55") 400 cd/m² 4K Ultra HD Android 8.0 16/7 Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7... Login for pricing
Out of stock
Out of stock
Samsung OM55N-S Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Built-in processor Tizen 5.0