LH55WMBWBGCXEN
Login for pricing
In Stock: 1 available
55", 4K UHD (3840 x 2160), 350 cd/ m2, 178/178, Tizen 6.5, 72%, 4000:1, 594 Mhz, 100-240V, 50/60Hz, 1297.4 x 768.2 x 59.9 mm
More Information
Display diagonal 55 "
SKU LH55WMBWBGCXEN
EAN 8806094472486
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family Flip Pro
PDF URLs View PDF
View PDF
Unlimited learning possibilities. With Pro.
Better interaction with best in-class multi-touch
Fast & multi-touch
Bring ideas to life in an instant
Intuitive writing & drawing
Stay connected from any source
Versatile connectivity
One single port for three functions
3-in-1 USB-C port
Connectivity is enhanced with 3-in-1 USB-C connectivity, enabling screen mirroring, touch control and external device charging (max. 15W). Educators can simply connect to the USB Type-C port, allowing them to deliver interactive and engaging lessons without any hassle.
Share with AirPlay 2
AirPlay 2
Smart, wireless sharing from multiple devices
SmartView+
Access whatever you need, from anywhere
Workspace
Optimise lesson planning with embedded learning solution
Boxlight MimioConnect
Collaborate with ease over video conferencing
Video call applications
Keep informed with remote management solution
Remote content push
Carefully designed for various use
Slim stand
Flip Pro 55” offers increased working space in front of the display and convenient ways to position and store. Its enhanced, hinge assembly structure enables easy setup and efficient stocking.
Clean screen and minimised damage risk
Protective screen technology
Display
Display diagonal139.7 cm (55")
Contrast ratio (typical)4000:1
TouchscreenYes
Touchscreen typeInfrared
Number of simultaneous touchpoints20
Touch system response time26 ms
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch0.315 x 0.315 mm
Colour gamut72%
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate2%
Touch technologyMulti-touch
Display brightness350 cd/m²
Display resolution3840 x 2160 pixels
HD type4K Ultra HD
Native aspect ratio16:9
Display brightness (min)220 cd/m²
Features
Display diagonal139.7 cm (55")
Contrast ratio (typical)4000:1
TouchscreenYes
Touchscreen typeInfrared
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch0.315 x 0.315 mm
Colour gamut72%
Vertical scan range48 - 75 Hz
Haze rate2%