Sony FW-43BZ30L Signage Display Digital signage flat panel 109.2 cm (43") LCD Wi-Fi 440 cd/m² 4K Ultra HD Black Android 24/7
SKU
FW-43BZ30L
Login for pricing
In Stock: 33 available
43", 3840 x 2160, 16:9, HDR10, HLG, Dolby Vision, 4K X-Reality PRO, RMS 2x10W, Wi-Fi, LAN, RS-232C, 4x HDMI, HDCP, 972 x 567 x 70 mm
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 440cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU FW-43BZ30L
EAN 4548736150089
Manufacturer Sony
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
43” 4K HDR professional display with 24/7 operation, portrait/tilt, Pro-Mode, Airplay and Chromecast
Made for business with easy content sharing and customisation
Latest Sony picture technologies to impress every audience
The 43” FW-43BZ30L offers a generous 440 nit screen brightness. Advanced Sony picture processing technologies ensure your content looks its very best. The panel’s extra-wide viewing angle ensures that everyone in the room can enjoy clear, bright images wherever they’re positioned.
Richer, more natural colour
Finer detail
Smoother movement
Motionflow XR ensures smoother, more natural reproduction of rapidly-moving on-screen images.
Installation flexibility to suit every environment
Wall-Mount Adjuster
Side mounted interfaces
Discreet logo
Landscape, Portratint and Tilt
Round the clock reliability
Special settings for professional use
Get great pictures fast
Easy multi-screen setup
Easy integration
Signage made simple
Wireless screen mirroring
Meet more easily
With BRAVIA, sustainability in every scene
Display
LED backlightYes
Panel typeIPS
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Display diagonal109.2 cm (43")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness440 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)400000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display diagonal (metric)109.2 cm
Supported video modes480p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 4096 x 2160
Native aspect ratio16:9
Motion interpolation technologyMotionflow XR 240
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Colour saturation92%
Native refresh rate50 Hz
Haze rate1%
RGB colour spaceDCI-P3
Ports & interfaces
USB portYes
RS-232CYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity4
DVI portNo
Composite video in1
Audio (L/R) in1
Audio (L/R) out1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB ports quantity2
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
VESA mountingYes
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
Automatic brightness controlYes
Multicast supportYes
Wi-Fi DirectYes
Apple AirPlay supportYes
Dolby VisionYes
Hybrid Log-Gamma (HLG)Yes
High Dynamic Range 10 (HDR10)Yes
HDCP version2.3
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)103 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours54 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours67 kWh
Computer system
Computer systemYes
Operating system installedAndroid
Internal storage capacity16 GB
Audio formats supportedFLAC, LPCM, MP3, WAV, WMA
Image formats supportedJPEG, MJPEG
Google applicationsGoogle Chromecast
Weight & dimensions
Width (with stand)972 mm
Height (with stand)632 mm
Depth (with stand)286 mm
Weight (with stand)10.5 kg
Display width972 mm
Display depth70 mm
Display height567 mm
Display weight10 kg
Packaging data
Package width1070 mm
Package depth141 mm
Package height695 mm
Package weight14 kg
Packaging content
Stand includedNo
Technical details
VESA mountingYes
Power supply typeInternal
Stand includedNo
Panel typeIPS
Weight (with stand)10.5 kg
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Internal storage capacity16 GB
Features
Wall mountableYes
Other features
Power supply typeInternal
Width (with stand)972 mm
Height (with stand)632 mm
Depth (with stand)286 mm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product Sony FW-43BZ30L Signage Display Digital signage flat panel 109.2 cm (43") LCD Wi-Fi 440 cd/m² 4K Ultra HD Black Android 24/7
Bestseller
Sony FW-43BZ30L Signage Display Digita... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD Black Touchscreen
New
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen
Hot Product
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 cm (15") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 1902L 48.3 cm (19") LED 225 cd/m² HD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1902L 48.3 cm (19&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 250 cd/m² Full HD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.... Login for pricing