Sony FW-43EZ20L Signage Display Digital signage flat panel 109.2 cm (43") LED Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Android 16/7
SKU
FW-43EZ20L
Login for pricing
In Stock: 42 available
43” Professional display rated for 16/7 operation with essential professional functions
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LED
Display brightness 350cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU FW-43EZ20L
EAN 4548736156272
Manufacturer Sony
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Business-friendly with easy content sharing, control and customization
Brilliant 4K image quality that’s seen by everyone
Enjoy finer detail
Vivid, natural color
Live Color technology brings images alive with a brilliant palette of vibrant, natural colors.
Smooth on-screen movement
Motionflow XR ensures smoother, more natural reproduction of rapidly-moving on-screen images.
Great pictures deserve brilliant sound
Portrait or landscape installation
Install BRAVIA in portrait or landscape orientation to suit any corporate space.
Easy access side-mounted connections
Quick, easy setup
Networked control
Signage made simple
Wireless screen mirroring
Sustainability in every scene
Display
LED backlightYes
Panel typeIPS
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenNo
Display technologyLED
Display diagonal109.2 cm (43")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness350 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)400000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display diagonal (metric)108 cm
Native aspect ratio16:9
Motion interpolation technologyMotionflow XR
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Native refresh rate50 Hz
Haze rate1%
Ports & interfaces
USB portYes
RS-232CYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Composite video in1
Audio (L/R) in1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB ports quantity2
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
VESA mountingYes
Performance
PurposeCommercial
Operating hours (hours/days)16/7
HDCPYes
Apple AirPlay supportYes
HDCP version2.3
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)103 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Computer system
Computer systemNo
Operating system installedAndroid
Internal storage capacity16 GB
Video formats supportedMPEG1, MPEG2-PS, WEBM
Audio formats supportedAAC, AC4, OGG
Weight & dimensions
Width (with stand)972 mm
Height (with stand)632 mm
Depth (with stand)286 mm
Weight (with stand)9.8 kg
Display width972 mm
Display depth70 mm
Display height567 mm
Display weight9.3 kg
Packaging data
Package width1070 mm
Package depth141 mm
Package height695 mm
Package weight12 kg
Technical details
VESA mountingYes
Power supply typeInternal
Panel typeIPS
Weight (with stand)9.8 kg
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Internal storage capacity16 GB
Other features
Power supply typeInternal
Width (with stand)972 mm
Height (with stand)632 mm
Depth (with stand)286 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product Sony FW-43EZ20L Signage Display Digital signage flat panel 109.2 cm (43") LED Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Android 16/7
Hot Product
Sony FW-43EZ20L Signage Display Digita... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD Black Touchscreen
New
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 cm (15") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LED 225 cd/m² Black Touchscreen
Bestseller
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&... Login for pricing