Star Micronics TSP743II-24 label printer Thermal transfer 250 mm/sec
SKU
Login for pricing
In Stock: 24 available
Thermal, 80mm Wide Paper, 24VDC (Requires PS60 PSU), Cutter, No Interface, Charcoal Grey Case
More Information
Print technology Thermal transfer
Colour No
SKU 39442410
EAN 4951319228110
Manufacturer Star Micronics
Availability In Stock
- Fast receipt printer capable of producing barcodes, labels and tickets at at 250mm/second
- “Drop-In & Print” easy paper loading
- Black mark sensor for fixed length labels and tickets
- 60,000,000 lines CRT reliability and compatible with most operating platforms
- Full or partial cut autocutter (centre)
- Ergonomic splash resistant design with easy clean case and splash proof cover available
- Double Density (406x 203dpi) print resolution for high quality graphics and barcodes.
Print quality
Maximum printing width8.25 cm
Printing
ColourNo
Print speed250 mm/sec
Maximum printing width8.25 cm
Network
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
Ports & interfaces
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
Performance
CertificationUL, C-UL, TÜV, FCC, VCCI, EN55022, CE, Gost
Design
Product colourGrey
Technical details
Product colourGrey
Harmonized System (HS) code84433210
Certificates
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)5 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Width147 mm
Depth213 mm
Height148 mm
Weight1.75 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Star Micronics TSP743II-24 label printer Thermal transfer 250 mm/sec Star Micronics TSP743II-24 label print... Login for pricing
Star Micronics TSP743 II label printer Thermal transfer 250 mm/sec