PRIVSCNMON34W
Login for pricing
In Stock: 41 available
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 34 inch Ultrawide Display - 21:9 Widescreen - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Protector - Matte/Glossy - +/-30 Degree (PRIVSCNMON34W)
  • PROTECT SENSITIVE DATA: This 34 inch monitor privacy screen provides privacy/security outside +/-30° viewing angle from the center of your 21:9 34" ultra widescreen display, keeping data on your desktop screen confidential
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 34 "
Type Frameless display privacy filter
SKU PRIVSCNMON34W
EAN 0065030892582
The monitor privacy screen is easy to attach and remove. Simply attach the 34 inch ultrawide privacy screen to your 21:9 aspect ratio display using the attachment strips or slide-mount tabs. This confidentiality screen filter is also reversible. The matte side provides you with glare reduction and the glossy side of the privacy screen will provide you with increased clarity.
Technical details
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size86.4 cm (34")
Aspect ratio21:9
Design
Features
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Durable screen protection‎Yes
Cleaning clothYes
Surface finishGlossy / Matt
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Aspect ratio21:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to40%
Blue light filterYes
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth335 mm
Width797 mm
Weight125 g
Height0.5 mm
Package height3 mm
Package depth471 mm
Package width874 mm
Package weight668 g
Packaging data
Package height3 mm
Package depth471 mm
Package width874 mm
Package weight668 g
Logistics data
Master (outer) case width905 mm
Master (outer) case length490 mm
Master (outer) case height130 mm
Compare Products
Product StarTech.com Monitor Privacy Screen for 34 inch Ultrawide Display - 21:9 Widescreen - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Protector - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing