DK30CHDPPDUE
Login for pricing
In Stock: 23 available
StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor HDMI & DisplayPort 4K 30Hz - USB Type-C Laptop Docking Station 60W Power Delivery, SD, 4-port USB-A 3.0 Hub, GbE, Audio - Thunderbolt 3 Compatible (DK30CHDPPDUE)
  • FULL FEATURE USB-C DOCK: 4K 30Hz HDMI + 4K 30Hz DisplayPort video, 4x USB-A 5Gbps (incl. BC 1.2 fast charge port), 60W PD, Gigabit Ethernet & 3.5mm headset audio; supports 2 extended displays on Macbook Pro/Air with Intel processor or Apple M1/M2 chip
  • 60W POWER DELIVERY: This USB Type-C docking station powers and charges while you work with 60W PD; great for ultrathin laptops like Lenovo ThinkPad T Series, X1 Carbon, Surface Pro7
More Information
Product colour Black,Silver
SKU DK30CHDPPDUE
EAN 0065030872683
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
The USB-C docking station features USB Power Delivery 2.0 (60W), to power and charge your laptop as you work. It’s the perfect companion for your MacBook Pro or other Thunderbolt™ 3 equipped laptop.
Create a dual-4K video workstation
• 1x 4K DisplayPort display at 3840 x 2160 resolution @ 30Hz
• 1x 4K HDMI display at 3840 x 2160 resolution @ 30Hz
SD™ card reader
Ample connections
The dock provides four USB 3.0 (Type-A) ports to connect your peripherals, including a USB 3.0 fast-charge and sync port, a Gigabit Ethernet port, and combined 3.5 mm audio and microphone port.
Universal support
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Microphone inNo
Headphone outputs1
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery up to60 W
Network
Full duplexYes
Auto MDI/MDI-XYes
Networking standardsIEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
UASP supportYes
Maximum digital resolution3840 x 2160 pixels
Full duplexYes
Auto MDI/MDI-XYes
Number of displays supported2
On/off switchYes
Product colourBlack, Silver
Card reader integratedYes
Data transfer rate5 Gbit/s
Compatible memory cardsMMC, MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SD, SDHC, SDXC
CertificationCE, FCC, REACH
Housing materialPlastic
Technical details
Data transfer rate5 Gbit/s
Cable length1 m
Harmonized System (HS) code84733020
Compliance certificatesRoHS
Products per master (outer) case6 pc(s)
Master (outer) case width280 mm
Master (outer) case length335 mm
Master (outer) case height302 mm
Storage
Card reader integratedYes
Power
Power source typeAC
Input current2 A
Compatible power plug typesEU, UK
AC input voltage100 - 240 V
Output voltage20 V
Output current5 A
Software
Mac compatibilityYes
Other operating systems supportedChromeOS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Weight & dimensions
Weight261 g
Width80 mm
Depth220 mm
Height25 mm
Package weight1.3 kg
Package width155 mm
Package depth270 mm
Package height90 mm
Design
CertificationCE, FCC, REACH
Packaging data
Package weight1.3 kg
Package width155 mm
Package depth270 mm
Package height90 mm
Packaging content
ManualYes
Cables includedUSB
AC adapter includedYes
Certificates
Logistics data
Other features
ChipsetDisplayLink - DL-5700, Genesys Logic - GL3215, VIA Labs - VL813, Texas Instruments - TPS65983
Cable length1 m
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor HDMI & DisplayPort 4K 30Hz - USB Type-C Laptop Docking Station 60W Power Delivery, SD, 4-port USB-A 3.0 Hub, GbE, Audio - Thunderbolt 3 Compatible StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor... Login for pricing
StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac & Windows, USB C to HDMI & DisplayPort, 60W Power Delivery, 5x USB 5Gbps Hub - TAA
Hot Product
StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UH... Login for pricing
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3 Dual Display Docking Station
Bestseller
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3... Login for pricing
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual... Login for pricing
StarTech.com Dual Monitor USB C Docking Station with 60W Power Delivery for Windows Laptops - USB C to HDMI / DVI Dock - USB 3.1 Gen 1 Type C Dock w/ Charging - Thunderbolt 3 Compatible StarTech.com Dual Monitor USB C Dockin... Login for pricing