Synology HAT3310-12T internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
HAT3310-12T
Login for pricing
In Stock: 15 available
Plus Series 3.5" SATA HDD, 12 TB, 7,200 rpm
  • Durability
  • Designed for 24/7 operation
  • Updates
  • Seamless firmware updates through DSM
  • One-stop support
  • Fast troubleshooting from Synology
More Information
Component for NAS
SKU HAT3310-12T
EAN 4711174725588
Manufacturer Synology
Availability In Stock
Hard drives designed for Synology systems
Superior dependability
Easy firmware updates
Comprehensive testing
Certificates
CertificationCE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS
Hard drive
Component forNAS
HDD sustained transfer rate281 MiB/s
HDD interface transfer rate6 Gbit/s
Workload rate limit180 TB/year
Mean time between failures (MTBF)1200000 h
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
HDD capacity12 TB
Features
TypeHDD
Workload rate limit180 TB/year
InterfaceSerial ATA
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
HDD capacity12 TB
24/7 operationYes
Noise level (idle)20 dB
Power
Power consumption (write)6.85 W
Power consumption (read)6.85 W
Power consumption (idle)3.3 W
Operating voltage5 / 12 V
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Operating altitude-304.8 - 3048 m
Non-operating altitude-304.8 - 12192 m
Technical details
Warranty period3 year(s)
InterfaceSerial ATA
Weight & dimensions
Width101.8 mm
Weight720 g
Height26.1 mm
Depth147 mm
Other features
Warranty period3 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product Synology HAT3310-12T internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
Bestseller
Synology HAT3310-12T internal hard dri... Login for pricing
HPE 10TB 3.5" SATA III internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA III HPE 10TB 3.5" SATA III internal h... Login for pricing
HPE 2TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD
New
HPE 2TB SAS 12G Business Critical 7.2K... Login for pricing
HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD
Hot Product
HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K... Login for pricing
HPE 2TB hot-plug SAS internal hard drive 7200 RPM 2.5" HPE 2TB hot-plug SAS internal hard dri... Login for pricing