9465G2-2CLCGB11
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
11", 1920 x 1200, NXTVISION, 60Hz, MTK Helio G80, 4 + 4 GB, 128 GB, 8 MP / 5 MP, 4G LTE, 6000 mAh, 480 g, Android 14, Grey
  • 11” NXTVISION display
  • MediaTek Helio G80
  • 128GB ROM and 4+4GB RAM Expansion
More Information
SKU 9465G2-2CLCGB11
EAN 4894461852812
Manufacturer TCL
Availability Out of Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Boundless vision.
Enjoy seamless entertainment on the 11” screen and complete your daily tasks with ease.
Visual enhancement technology
Ultra-thin 7mm bezels
Bringing deeper viewing immersion.
Fluid performance.
Octa-core processor
Large 128GB storage
Easily stores all your favorite apps, large media libraries, and dozens of files.
4+4GB RAM Expansion
Powered by Android™ 14
MicroSD card support
Expandable storage up to 1TB.
Extend Mode
Simultaneously stream, surf, take video calls, and take notes on the second screen.
Touch of novelty
sea horizon.
Enjoyable calls. Crystal-clear.
Dual speakers and mics
Enjoy the stereo and the clear voice quality.
Sound booster
Add extra volume up to 200%.
Enjoy productivity.
Fast and easy.
Intuitive T-Pen
Convenient note-taking and seamless drawing.
Flexible flip case
Greater freedom with multi-angle viewing.
Bluetooth keyboard
Built lightweight and compact for swift and effortless typing.
Display
Display resolution1920 x 1200 pixels
Display brightness400 cd/m²
Display diagonal27.9 cm (11")
Rounded display cornersYes
Native aspect ratio16:10
Display technology marketing nameNXTVISION
Maximum refresh rate60 Hz
Processor
Processor manufacturerMediaTek
Processor boost frequency2 GHz
Processor modelHelio G80
Processor cores8
Processor familyMediatek
Memory
Internal memory4 GB
Virtual RAM (max)4 GB
Storage
Internal storage capacity128 GB
Card reader integratedYes
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC
Maximum memory card size1 TB
Graphics
Graphics card familyARM
Graphics cardMali-G52 MC2
Audio
Number of built-in speakers2
Number of microphones2
Camera
Rear camera typeSingle camera
Resolution at capture speed1920x1080@30fps
Video recording modes1080p
Rear camera resolution (numeric)8 MP
Front cameraYes
Front camera resolution (numeric)5 MP
Maximum video resolution1920 x 1080 pixels
Auto focusYes
Face recognitionYes
Rear camera flashYes
Network
Mobile network connectionYes
Mobile network generation4G
Top Wi-Fi standardWi-Fi 5 (802.11ac)
Dual SIM supportNo
4G standardLTE
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Bluetooth version5.0
SIM card typeNanoSIM
Wi-Fi DirectYes
Ports & interfaces
USB 2.0 Type-C ports quantity1
Navigation
GPS (satellite)Yes
Sensors
Ambient light sensorYes
Proximity sensorYes
Design
International Protection (IP) codeIP54
Device typeMobile tablet
Form factorSlate
Product colourGrey
Face recognitionYes
Performance
Operating system installedAndroid 14
Position locationYes
GPS (satellite)Yes
Ambient light sensorYes
Proximity sensorYes
Hall sensorYes
Technical details
Device typeMobile tablet
Form factorSlate
Product colourGrey
Wi-Fi DirectYes
Processor manufacturerMediaTek
Software update term12.2026
Security
Software
PlatformAndroid
Software update term12.2026
Battery
Battery capacity6000 mAh
Power
AC adapter output voltage5 V
AC adapter output current2 A
USB Type-C charging portYes
USB Type-C required charging power (max)10 W
Endurance
Energy efficiency classE
Energy efficiency scaleA to G
Battery endurance per cycle5003 min
Battery endurance in cycles1000
Repeated free fall reliability classE
Repairability classC
Weight & dimensions
Width165.4 mm
Depth7.3 mm
Height253.6 mm
Weight480 g
Package width321 mm
Package depth199 mm
Package height47 mm
Package weight800 g
Packaging content
Cables includedUSB Type-C
AC adapter includedYes
Other features
SIM card typeNanoSIM
Processor familyMediatek
You may also be interested in
Compare Products
Product TCL TAB 11 FE LTE 4G Mediatek 128 GB 27.9 cm (11") 4 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 14 Grey TCL TAB 11 FE LTE 4G Mediatek 128 GB 2... Login for pricing