Techair TAXSGA036 Samsung Tab A9 8.7" Rugged Case
SKU
TAXSGA036
Login for pricing
In Stock:
38 available
techair TAXSGA036 Classic pro TAB A9 8.7" rugged case Black
- 360 degree rotating kick stand
- Shock absorbing silicone exterior
- Full access to power, buttons and camera
- Slim and lightweight
- Built in protective screen cover
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 8.7 " |
| SKU | TAXSGA036 |
| EAN | 5060369675689 |
| Manufacturer | Techair |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This all round protective cover (for Samsung Tab A9 8.7") is perfect for those that play rough and want reliable protection. The combination of rigid plastic and shock absorbing silicone ensures your machine is always protected while the built in screen cover keeps your touchscreen protected and scratch free. With an incorporated stand and full access to buttons and power this cover is hard to beat.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Polycarbonate (PC), Silicone |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Compatibility | Galaxy Tab A9 8.7" |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Harmonized System (HS) code | 392690 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Country of origin | China |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 148 mm |
| Depth | 36 mm |
| Height | 230 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 211 x 124.7 x 8 mm |
| Weight | 272 g |
| Packaging data | |
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Screen protector | Yes |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 3926909790 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Techair TAXSGA036 Samsung Tab A9 8.7&q...
Login for pricing
Bestseller
Urban Armor Gear Metropolis 25.4 cm (1...
Popular
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
OtterBox Defender Case for iPad 7th/8t...
Recommended
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...