MB241T-A001-0202
Login for pricing
In Stock: 1 available
203 dpi, 304.8 mm/s, DRAM 256 MB/Flash 256 MB, USB, Wi-Fi, EU EMEA
More Information
SKU MB241T-A001-0202
EAN 5715063503553
Manufacturer TSC
Availability In Stock
The MB Series industrial label printers are value leaders for 4-inch-wide thermal printing. The all-metal print mechanism of MB Series guarantees durability in high-volume printing. The MB Series handles special media types like harder and thicker hangtags and is available with a wide range of optional accessories to support diverse applications. These accessories include linerless, peel-off and RFID upgrade kits, an internal rewinder, and a cutter, all designed to enhance functionality and meet dynamic business demands. They are ideal for limited space and excel in print quality and versatility, making them an outstanding choice for various printing needs. Notably, the MB241 Series Linerless has received the prestigious Red Dot Award: Product Design 2025 in recognition of its forward-thinking approach to modern design, including its sustainability-driven features.
Print quality
Maximum resolution203 x 203 DPI
Maximum printing width10.7 cm
Maximum print height2.54 cm
Printing
ColourNo
Print speed304.8 mm/sec
Maximum printing width10.7 cm
Maximum print height2.54 cm
Print technologyDirect thermal / Thermal transfer
Number of printable dots8 dot
Display
Display diagonal10.2 cm (4")
DisplayLCD
Network
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Memory
Internal memory256 MB
Flash memory256 MB
Paper handling
Ribbon width11 cm
Ribbon length450 m
Maximum media length12 cm
Ports & interfaces
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
RS-232 ports1
Connectivity technologyWired & Wireless
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
USB portYes
Performance
Ribbon width11 cm
Ribbon length450 m
Internal memory256 MB
Flash memory256 MB
Built-in RFID moduleYes
Built-in processorYes
Page description languagesDPL, EPL, TSPL, TSPL-EZ, ZPL, ZPL II
Tape end detectionYes
Open cover detectionYes
Design
Display diagonal10.2 cm (4")
DisplayLCD
Product colourBlack
Control typeTouch
Built-in displayYes
Power
AC adapter output voltage24 V
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Technical details
Product colourBlack
Built-in RFID moduleYes
Warranty period2 year(s)
Processor
Built-in processorYes
Operational conditions
Storage temperature (T-T)10 - 90 °C
Storage relative humidity (H-H)-40 - 60%
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)25 - 85%
Weight & dimensions
Width248 mm
Depth436 mm
Height274 mm
Weight9.1 kg
Packaging content
Cables includedAC, USB
Other features
Warranty period2 year(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product TSC MB241T label printer Direct thermal / Thermal transfer 203 x 203 DPI 304.8 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Wi-Fi Bluetooth TSC MB241T label printer Direct therma... Login for pricing
Citizen CL-S631 label printer Direct thermal / Thermal transfer 300 x 300 DPI 100 mm/sec Wired & Wireless Wi-Fi
New
Citizen CL-S631 label printer Direct t... Login for pricing
Zebra ZQ521 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 127 mm/sec Wired & Wireless Wi-Fi Bluetooth
Bestseller
Zebra ZQ521 label printer Direct therm... Login for pricing
Zebra ZQ511 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 127 mm/sec Wired & Wireless Wi-Fi Bluetooth Zebra ZQ511 label printer Direct therm... Login for pricing
Zebra ZQ521 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 127 mm/sec Wired & Wireless Bluetooth
Hot Product