WP1000-24G-19EB
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | WP1000-24G-19EB |
| EAN | 0662919079647 |
| Manufacturer | V7 |
| Availability | In Stock |
-Ergonomic design with soft-touch finish, fits comfortably in the palm of your hand
-2.4 GHz secure wireless connection with up to 35 feet range
-5 control buttons (Page Up, Page Down, Screen Blackout, Play/Exit, Laser)
-High performance red laser pointer
-Micro SD card reader integrated in Self-storing USB Nano Receiver
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10.6 m |
| Wireless technology | RF |
| Performance | |
| Wireless receiver interface | USB |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10.6 m |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless technology | RF |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Presenter functions | Laser pointer |
| Buttons quantity | 5 |
| Laser pointer colour | Red |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE, WEEE |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Power | |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Receiver | |
| Colour | |
| Storage | |
| Certificates | |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 30 mm |
| Width | 133 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 37.6 g |
| Packaging data | |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 30 mm |