ZD22042-D1EG00EZ
Login for pricing
In Stock:
16 available
203DPI, 8dots, 256MB ROM, 128MB RAM, 220x176x151mm, H, 1.1Kg
| Print technology | Direct thermal |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Colour | No |
| SKU | ZD22042-D1EG00EZ |
| EAN | 5704174300755 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Basic Features for Simple Operation
This 4-inch printer produces labels quickly, up to 4” per second, to keep your workflows moving. Increased memory allows you to store more fonts and graphics. A single LED indicator and single button for feed/pause make it easy to operate and identify printer status. Choose from direct thermal or thermal transfer models, and add an optional factory-installed peeler. The ZD220 features a core set of Print DNA software applications, powered by Link-OS® Basic, to deliver a cost-effective and dependable print experience.
Backed by Zebra’s Worldwide Service and Support
Get Printing Quickly
Consistently Exceptional Zebra Certified Supplies
Get Printing Quickly
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Printing | |
| Colour | No |
| Print speed | 102 mm/sec |
| Design | |
| LED indicators | Status |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Display | |
| Display | No |
| Memory | |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Paper handling | |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Media thickness | 0.08 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label width | 10.4 cm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Bluetooth | No |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Number of fonts | 16 |
| Ribbon width | 10.9 cm |
| Ribbon length | 74 m |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Page description languages | EPL, EPL2, XML, ZPL, ZPL II |
| Power | |
| Power plug type | Type C |
| Suitable for use in country/location | Europe, United Kingdom |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Number of fonts | 16 |
| LED indicators | Status |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Certificates | |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 176 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 151 mm |