ZT11142-T0E000FZ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
hermal transfer, 203 DPI, 256MB SDRAM, 256MB Flash, Print Width 104mm, Print Speed 10ips, Print Length 3988mm, Media Width 19.4mm - 114mm, Media Thickness 0.076 - 0.25mm, 432 x 241 x 279mm, 7.7kg
  • Print methods: direct-thermal or thermal-transfer
  • Construction: metal frame and plastic enclosures
  • Bi-fold media door with large clear window
  • Side-loading supplies path for simplified media and ribbon loading
  • Thin film printhead with E3TM Element Energy Equalizer for superior print quality
  • Five color LEDs for quick printer status
  • Three button keypad
  • ZebraDesigner Essentials – easy label design tool free at
More Information
Print technology Thermal transfer
Connectivity technology Wired & Wireless
Colour No
SKU ZT11142-T0E000FZ
EAN 0663056013051
Manufacturer Zebra
Availability Out of Stock
THE BUDGET PRINTER THAT DELIVERS MORE
Greater Functionality at a Fraction of the Cost
Save Time and Effort for IT
Print More for Longer
Maximize Your Workspace
THE RIGHT CAPABILITIES TO MOVE BUSINESS FORWARD
Innovative Processing to Power Future Printing
The Key Features You Want
Connect Your Way
Futureproof Your Investment
BUILT-IN SECURITY TO PROTECT YOUR DATA AND INFRASTRUCTURE
Smart Settings to Prevent Tampering
SUPPLIES, SERVICE AND SUPPORT
Zebra Certified Supplies
Backed by Zebra’s Worldwide Service and Support
Print quality
Maximum resolution203 x 203 DPI
Maximum printing width10.4 cm
Maximum print height3.99 m
Printing
ColourNo
Maximum printing width10.4 cm
Maximum print height3.99 m
Number of printable dots12 dot
Display
DisplayNo
Network
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Memory
Internal memory256 MB
Flash memory256 MB
Paper handling
Ribbon width11 cm
Ribbon length450 m
Media thickness0.076 - 0.25 mm
Maximum roll diameter8.13 cm
Maximum label width11.4 cm
Core diameter2.54 cm
Ports & interfaces
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
USB 2.0 ports quantity1
RS-232 ports1
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
USB portYes
Performance
Mobile operating systems supportedAndroid, iOS
Ribbon width11 cm
Ribbon length450 m
Internal memory256 MB
Flash memory256 MB
Page description languagesEPL, EPL2, ZBI, ZPL, ZPL II
Design
DisplayNo
Product colourBlack
Built-in displayNo
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Technical details
Windows operating systems supportedYes
Product colourBlack
Maximum label width11.4 cm
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesBSMI, CCC, CE, EAC, KCC, UKCA, VCCI, cTUVus
Certificates
System requirements
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-40 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 85%
Operating temperature (T-T)5 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 85%
Weight & dimensions
Width241 mm
Depth432 mm
Height279 mm
Weight7.7 kg
You may also be interested in
Compare Products
Out of stock
Citizen CL-S631 label printer Direct thermal / Thermal transfer 300 x 300 DPI 100 mm/sec Wired & Wireless Wi-Fi
New
Citizen CL-S631 label printer Direct t... Login for pricing
Zebra ZQ511 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 127 mm/sec Wired & Wireless Wi-Fi Bluetooth Zebra ZQ511 label printer Direct therm... Login for pricing
Zebra ZQ521 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 127 mm/sec Wired & Wireless Bluetooth
Bestseller
Zebra ZQ521 label printer Direct therm... Login for pricing
Out of stock
Zebra ZD621 label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 203 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth