We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 900GB SAS internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
730703-001-REF
| SKU | 730703-001-REF |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
**Refurbished**
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | PC |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | PC |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 900GB SAS internal hard drive 10000...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 2TB non-hot-plug SATA HDD internal...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
Login for pricing
|
HPE 146GB 15K rpm Ultra320 Hot Plug SC...
Login for pricing
|
Popular
DELL MM8P9 - REF internal hard drive 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
730703-001-REF
|
659570-001
|
657750-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
347708-B22-RFB
|
MM8P9 - REF
|
| Manufacturer |
HP
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
SAS
|
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
Ultra320 SCSI
|
Serial ATA III
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
PC
|
N/A
|
N/A
|
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





