HP CC530AD/304A Toner cartridge black twin pack, 2x3.5K pages/5% Pack=2 for HP CLJ CP 2025
SKU
CC530AD
Login for pricing
In Stock: 1 available
304A 2-pack Black Original LaserJet Toner Cartridges
  • Original HP 304A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • Depend on Original HP 304A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • HP 304 toner cartridges work with: HP LaserJet CM2320, CP2025
  • 2 Black (~7,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • What's in the box: 2 toner cartridges; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 3500.00
Colour black
SKU CC530AD
EAN 0884420242611
Manufacturer HP
Availability In Stock
Product Videos View Video
Compatible Printers: HP Color LaserJet CP 2026 N, HP Color LaserJet CM 2323, HP Color LaserJet CP 2025 DN, HP Color LaserJet CP 2027, HP Color LaserJet CP 2000 Series, HP Color LaserJet CP 2027 N, HP Color LaserJet CP 2024, HP Color LaserJet CM 2320 CBB MFP, HP Color LaserJet CP 2020 Series, HP Color LaserJet CP 2026, HP Color LaserJet CP 2025 X, HP Color LaserJet CM 2320 WB MFP, HP Color LaserJet CM 2320 NF MFP, HP Color LaserJet CP 2026 DN, HP Color LaserJet CP 2026 Series, HP Color LaserJet CP 2027 DN, HP Color LaserJet CM 2320 WI MFP, HP Color LaserJet CP 2025 Series, HP Color LaserJet CM 2720 FXI MFP, HP Color LaserJet CM 2320 EB MFP, HP Color LaserJet CP 2024 Series, HP Color LaserJet CP 2024 N, HP Color LaserJet CM 2320 WBB MFP, HP Color LaserJet CP 2025 N, HP Color LaserJet CM 2320 FXI MFP, HP Color LaserJet CM 2320 Series, HP Color LaserJet CM 2320 CB MFP, HP Color LaserJet CM 2300 Series, HP Color LaserJet CP 2024 DN, HP Color LaserJet CP 2025, HP Color LaserJet CM 2320 N MFP, HP Color LaserJet CP 2027 Series, HP Color LaserJet CM 2320 EI MFP, HP Color LaserJet CM 2320 CI MFP, HP Color LaserJet CM 2320 EBB MFP
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity2
Black toner page yield7000 pages
CompatibilityHP LaserJet CM2320, CP2025
Quantity per pack2 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCC530AD
Cartridge capacityHigh (XL) Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originChina
HP segmentEnterprise
Total amount of recycled materials used for making17%
Pallet size (EU)1116 x 780 x 1004 mm
ColourNo
UNSPSC-code44103103
Stacking number for pallet4 pc(s)
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet117 pc(s)
Products per pallet (EU)80 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width385 mm
Depth518 mm
Height125 mm
Package depth518 mm
Package weight1.8 kg
Weight1.44 kg
Package width385 mm
Package height125 mm
Package dimensions (WxDxH)385 x 218 x 125 mm
Products per pallet117 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1167 x 1000 x 1129 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth518 mm
Package weight1.8 kg
Package width385 mm
Package height125 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCC530AD
Country of originChina
ColourNo
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet9 pc(s)
Box contents2 toner cartridges; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons36 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)10 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Other features
Logistics data
Pallet gross weight236 kg
Master (outer) cases per pallet layer13 pc(s)
Pallet weight (EU)169 kg
Products per pallet117 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product HP CC530AD/304A Toner cartridge black twin pack, 2x3.5K pages/5% Pack=2 for HP CLJ CP 2025