HP Q1339A/39A Toner cartridge black, 18K pages/5% for HP LaserJet 4300
SKU
Q1339A
Login for pricing
In Stock: 2 available
39A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • HP printing supplies features make HP 39A Black LaserJet Toner Cartridges with Smart Printing Techology very easy to order, install, manage and maintain. These supplies offer an added measure of control and convenience to everyone in the office.
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 18000.00
Colour black
SKU Q1339A
EAN 8087361854246
Manufacturer HP
Availability In Stock
Product Videos View Video
View Video
The HP 39A Black LaserJet Toner Cartridges offer great print quality, reliable performance and easy-to-use design. These longer-lasting toner cartridges are designed together with your HP printer for crisp, sharp results every time.
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield18000 pages
CompatibilityHP LaserJet 4300
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeQ1339A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
HP segmentHome
Total amount of recycled materials used for making16%
Product colourBlack
Pallet size (EU)1200 x 800 x 1085 mm
ColourNo
UNSPSC-code44103103
Stacking number for pallet4 pc(s)
Layers per pallet3 pc(s)
Products per pallet (EU)36 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width385 mm
Depth192 mm
Height312 mm
Package depth192 mm
Package weight3.2 kg
Weight2.3 kg
Package width385 mm
Package height312 mm
Package dimensions (WxDxH)385 x 192 x 312 mm
Empty weight2.27 kg
Products per pallet36 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1155 x 960 x 1074 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth192 mm
Package weight3.2 kg
Package width385 mm
Package height312 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeQ1339A
ColourNo
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet3 pc(s)
Product colourBlack
CompatibilityHP LaserJet 4300
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons12 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)12 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Other features
Empty weight2.27 kg
Logistics data
Pallet gross weight165 kg
Master (outer) cases per pallet layer12 pc(s)
Pallet weight (EU)140 kg
Products per pallet36 pc(s)