We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 657739-001-RFB internal hard drive 1 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA III
SKU
657739-001-RFB
Login for pricing
In Stock:
6 available
1TB 6G SATA 7200 RPM LFF (3.5-inch) SC Midline (MDL) Hard Drive
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 657739-001-RFB |
| EAN | 5712505659809 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SATA drives are designed for the reliability and mass storage demanded by today's entry server and external storage environments. The SATA portfolio is categorized into two categories: Entry (ETY) and Midline (MDL) drives. HP SATA Entry drives are the lowest unit-cost solution for entry-level servers. HP SATA Midline drives are designed with economical reliability and performance for external storage, backups and archival applications. These high capacity drives provide the lowest $/GB to our customers. Both Entry and Midline SATA drives provide the best price advantage for non-mission critical applications with low workloads of 40% or less. HP SATA drives are available small form factor (3.5-inch) and large form factor (2.5-inch) and ship with a standard one year warranty.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Compatible products | HP ProLiant DL360p Gen8 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA III |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Compatible products | HP ProLiant DL360p Gen8 |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Compatible products | HP ProLiant DL360p Gen8 |
You may also be interested in
| Product |
HPE 657739-001-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
Popular
HPE 2TB non-hot-plug SATA HDD internal...
Login for pricing
|
HPE 787640-001 internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 146GB 15K rpm Ultra320 Hot Plug SC...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
657739-001-RFB
|
659570-001
|
787640-001
|
657750-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
347708-B22-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 100 GB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
Ultra320 SCSI
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Disk array
|
Server/workstation
|





