We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 781516-B21-RFB internal hard drive 600 GB 10000 RPM 2.5" SAS
SKU
781516-B21-RFB
| SKU | 781516-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063456293 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 781516-B21-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
Popular
HPE 2TB non-hot-plug SATA HDD internal...
Login for pricing
|
HPE 787640-001 internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
Login for pricing
|
HPE 146GB 15K rpm Ultra320 Hot Plug SC...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
781516-B21-RFB
|
659570-001
|
787640-001
|
657750-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
347708-B22-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 100 GB
|
| Interface |
SAS
|
Serial ATA
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
Ultra320 SCSI
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Disk array
|
Server/workstation
|





