We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA2 750GB 7.2K 3.5-inch SATA HDD internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
AJ739A-RFB
Login for pricing
In Stock:
1 available
HP StorageWorks MSA2 750GB 7.2K rpm 3.5 inch Dual-port SATA Hard Disk Drive
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | AJ739A-RFB |
| EAN | 7330381423895 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 750 GB |
| Compatible products | StorageWorks MSA2 |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 750 GB |
| Compatible products | StorageWorks MSA2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.27 kg |
| Weight (imperial) | 5 lb |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Weight (imperial) | 5 lb |
| Compatible products | StorageWorks MSA2 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE MSA2 750GB 7.2K 3.5-inch SATA HDD...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 2TB non-hot-plug SATA HDD internal...
Login for pricing
|
HPE 787640-001 internal hard drive 300...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
Login for pricing
|
HPE 146GB 15K rpm Ultra320 Hot Plug SC...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AJ739A-RFB
|
659570-001
|
787640-001
|
657750-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
347708-B22-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 100 GB
|
| Interface |
N/A
|
Serial ATA
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
Ultra320 SCSI
|
| Type |
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Disk array
|
Server/workstation
|





