We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iiyama TN6505A-B1AG Signage Display 163.8 cm (64.5") 500 cd/m² 4K Ultra HD Touchscreen
OS-Free
No operating system, where security, reliability and control matter
Maximum security
With no operating system to manage or update, the display offers a stable, secure solution ideal for environments where data protection and reliability are critical.
Plug & Play simplicity
Designed for ultimate ease of use: plug in your laptop and share your content instantly. No operating system, no complicated configuration.
Aesthetics which Elevate Any Environment
Modern, minimal, and made to elevate any environment—this design blends seamlessly into classrooms and boardrooms alike. It’s not just a display; it’s a statement. Clean lines, premium finish, and a presence that enhances focus and professionalism without stealing the spotlight.
DeepContrast-IR+
The state-of-the-art DeepContrast-IR+ technology ensures accurate and precise touch responses, enabling effortless interaction and annotation.
Standalone Solution & Connectivity
The OPS PC Slot offers a convenient standalone solution, allowing easy integration without the need for additional devices. The USB-C connection provides seamless connectivity, enabling quick data transfer, video output, and power through a single cable for enhanced versatility and ease of use.
Wall Mount
The included wall mount bracket ensures secure and stable installation of your display. Designed for easy setup, it supports VESA compatibility and offers a sleek, space-saving solution. Its durable construction guarantees reliability, making it ideal for classrooms, offices, and meeting rooms.
| Display | |
|---|---|
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | Yes |
| Active display area (W x H) | 1428.5 x 803.5 mm |
| Display diagonal | 163.8 cm (64.5") |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 163.9 cm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 30 - 135 kHz |
| Haze rate | 25% |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) output | 1 |
| RS-232C | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB ports quantity | 1 |
| OPS module slot | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Orientation | Horizontal |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Performance | |
| Picture-in-Picture | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Russian |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 146 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1489.1 mm |
| Depth | 118.6 mm |
| Height | 911.8 mm |
| Weight | 41.1 kg |
| Display width | 1489.1 mm |
| Display depth | 118.6 mm |
| Display height | 911.8 mm |
| Display weight | 41.1 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, RS-232 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, HDMI, RS-232 |
| Technical details | |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Power supply type | Internal |
| Panel type | IPS |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Audio in (mini jack) | Yes |
| OPS slot | 1 |
| User controls | Color temp., image mode (including eye protection mode), sound mode, no signal standby ( Off / 1 min. / 3 min. / 5 min. / 15 min. / 30 min.), meeting mode, time scheduler, key lock, PIP & PBP, brightness / contrast. |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Other features | |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Power supply type | Internal |
| Panel type | IPS |
| Brightness | 450 cd/m² |
| OPS module slot | Yes |
You may also be interested in
| Product |
iiyama TN6505A-B1AG Signage Display 16...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung QE75T Digital signage flat pan...
Login for pricing
|
Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7...
Login for pricing
|
Recommended
LG 55VM5J-H Digital signage display 13...
Login for pricing
|
Popular
Philips 50BDL3117P/00 computer monitor...
Login for pricing
|
Hot Product
Philips 55BDL4511D/00 Signage Display...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN6505A-B1AG
|
LH75QETEPGCXEN
|
EP5542
|
55VM5J-H
|
50BDL3117P/00
|
55BDL4511D/00
|
| Manufacturer |
iiyama
|
Samsung
|
Viewsonic
|
LG
|
Philips
|
Philips
|
| Product design |
Interactive flat panel
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
Digital A-board
|
| Native aspect ratio |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
16:9
|
N/A
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
| VESA mounting |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
| Display diagonal |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
over 50 inches
|
N/A
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
2
|
2
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Touchscreen |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Market positioning |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Business
|
N/A
|
| Display technology |
N/A
|
LCD
|
N/A
|
N/A
|
LCD
|
N/A
|
| Display technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
LCD
|
N/A
|





