LH75QETEPGCXEN
Login for pricing
In Stock: 51 available
75", LED, 4K UHD (3840 x 2160), 300 nit, 1200:1, 89/89, 8 ms, RJ-45, HDCP, HDMI, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1673.2 x 958.2 x 59.9 mm, 30.9 kg
  • Upgrade your business with efficient digital displays
  • Incredible UHD picture quality
  • Crystal Display
Display Technology LCD
Display brightness 300cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH75QETEPGCXEN
EAN 8806090557958
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QET
PDF URLs View PDF
View PDF
Incredible UHD picture quality
Crystal Display
Boundless design for an immersive experience
Integrated content management solution
Display
LED backlightYes
Dynamic contrast ratio marketing nameMega DCR
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness300 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal89°
Viewing angle, vertical89°
Pixel pitch0.4296 x 0.4296 mm
Display diagonal (metric)189 cm
Vertical scan range24 - 75 Hz
Horizontal scan range15 - 135 kHz
Haze rate2%
Pixel frequency (max)594 MHz
HDMI version2.0
Wi-FiNo
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portNo
Audio (L/R) out1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity2
Design
Placement supportedIndoor
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
CertificationClass B 60950-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourBlack
Performance
PurposeCommercial
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiNo
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Annual energy consumption250 kWh
Power consumption (typical)253 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA+++ to D
Computer system
Operating system installedTizen 4.0
Weight & dimensions
Display width1673.2 mm
Display depth59.9 mm
Display height958.2 mm
Display weight30.9 kg
Packaging data
Package width1840 mm
Package depth198 mm
Package height1118 mm
Package weight41.5 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
CertificationClass B 60950-1
Thin Client
Other features
Flash memory8000 MB
Energy efficiency class (old)A
Optional featuresWMN4277SE
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0
Hot Product
Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7 cm (55") 400 cd/m² 4K Ultra HD Android 8.0 16/7 Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7... Login for pricing