We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad 10th 10.9 2022 Kite with Shoulder Strap Red
SKU
IPA10.922KIWSSRD
| Product main colour | Red |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.9 " |
| SKU | IPA10.922KIWSSRD |
| EAN | 5056521477413 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Specification:
•Made from heavy duty but lightweight EVA (Ethylene-vinyl acetate) material, which is flexible, non-toxic, and environmentally friendly.
•Cushioned edges and corners help to protect the device, camera, and screen from accidental damage.
•Integrated kickstands can be used for handsfree viewing.
•Full access to all the devices ports and features
•No screen protector included (please purchase separately)
•Adjustable shoulder strap (model dependant and only included if stated in the description)
•Made from heavy duty but lightweight EVA (Ethylene-vinyl acetate) material, which is flexible, non-toxic, and environmentally friendly.
•Cushioned edges and corners help to protect the device, camera, and screen from accidental damage.
•Integrated kickstands can be used for handsfree viewing.
•Full access to all the devices ports and features
•No screen protector included (please purchase separately)
•Adjustable shoulder strap (model dependant and only included if stated in the description)
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Bumper |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | 10.9 22 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Red |
| Features | |
| Case type | Bumper |
| Stand mode | Yes |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | 10.9 22 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Red |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPad 10th 10.9 2022 Kite wit...
Login for pricing
|
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
Login for pricing
|
Popular
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPA10.922KIWSSRD
|
031014
|
THZ85008GL
|
77-62038
|
77-62047
|
BNDIP102
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Targus
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Compulocks
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
| Product main colour |
Red
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Blue
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Bumper case
|
Holster case
|
Folio case
|
Cover case
|
Folio case
|
Bumper case
|





