We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad 9.7 Rhino Case with Screen - Purple
SKU
IPA9.7RH+SCPU
- Heavy duty 4-piece design offers total protection for your device, helping to protect against shocks and accidental damage
- Made from durable plastic and silicone materials
- Shock absorbing pads built into the polycarbonate back panel help to give extra protection
- A built-in shatter-proof screen helps to protect your display from the outside environment
- Precise cut-outs for the speakers, camera and other ports all access to all the devices features and ports
| Product main colour | Purple |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 9.7 " |
| SKU | IPA9.7RH+SCPU |
| EAN | 5056521473484 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Heavy duty 4-piece design offers total protection for your device, helping to protect against shocks and accidental damage
Made from durable plastic and silicone materials
Shock absorbing pads built into the polycarbonate back panel help to give extra protection.
A built-in shatter-proof screen helps to protect your display from the outside environment
Precise cut-outs for the speakers, camera and other ports all access to all the devices features and ports
Made from durable plastic and silicone materials
Shock absorbing pads built into the polycarbonate back panel help to give extra protection.
A built-in shatter-proof screen helps to protect your display from the outside environment
Precise cut-outs for the speakers, camera and other ports all access to all the devices features and ports
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Polycarbonate, Silicone |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPad 9.7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Purple |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | Yes |
| Material | Polycarbonate, Silicone |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPad 9.7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Purple |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPad 9.7 Rhino Case with Scr...
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Popular
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Login for pricing
|
New
Lenovo ZG38C02959 tablet case 26.2 cm...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPA9.7RH+SCPU
|
031014
|
BNDIP102
|
ZG38C02959
|
981890114040
|
T21-8094
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Compulocks
|
Lenovo
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
Polyurethane
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Purple
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Lenovo
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Holster case
|
Bumper case
|
Folio case
|
Sleeve case
|
Cover case
|





