We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad Air 1 Tron Case - Black
SKU
IPAA1TRO
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 9.7 " |
| SKU | IPAA1TRO |
| EAN | 5056521458368 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
High Quality TPU + PC
1. Adjustable Hand Strap
2. Genuine Leather Hand Strap
360 Rotation Built-in Kickstand
1. Add Detachable Shoulder Strap
2. Add Pencil Holder
Accept Customized Logo and Printing
1. Adjustable Hand Strap
2. Genuine Leather Hand Strap
360 Rotation Built-in Kickstand
1. Add Detachable Shoulder Strap
2. Add Pencil Holder
Accept Customized Logo and Printing
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Bumper |
| Material | Polycarbonate |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Features | |
| Case type | Bumper |
| Stand mode | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPad Air 1 Tron Case - Black
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Hot Product
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
Login for pricing
|
Popular
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Login for pricing
|
New
Lenovo ZG38C02959 tablet case 26.2 cm...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAA1TRO
|
031014
|
THZ85008GL
|
BNDIP102
|
ZG38C02959
|
981890114040
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Targus
|
Compulocks
|
Lenovo
|
Urban Armor Gear
|
| Material |
Polycarbonate
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
Polyurethane
|
N/A
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Lenovo
|
Any brand
|
| Case type |
Bumper case
|
Holster case
|
Folio case
|
Bumper case
|
Folio case
|
Sleeve case
|





