We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad Air 10.9 2020/2022 & Pro 11 2018/2020/2021 Concierge - Black
SKU
IPAP1121CNC
Login for pricing
In Stock:
13 available
JLC Apple iPad Air 10.9 2020/2022 & Pro 11 2018/2020/2021 Concierge - Black
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 11 " |
| SKU | IPAP1121CNC |
| EAN | 5056521433556 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Compatible with iPad pro 11 2018/2020/2021/air 4 10.9 (do not fit any other models/devices)
Made from high durable PU leather and fabric interior
Flip front cover with magnetic fastening to provide full screen protection
Fully functioning Smart Cover supports the sleep/wake feature
Integrated front pocket to store documents
Internal storage for business cards
Anti-slip base allows the case to be made into a stand for hands free viewing and calls
Full access to all controls and features with precise cut-outs for the speakers, camera and other ports
Made from high durable PU leather and fabric interior
Flip front cover with magnetic fastening to provide full screen protection
Fully functioning Smart Cover supports the sleep/wake feature
Integrated front pocket to store documents
Internal storage for business cards
Anti-slip base allows the case to be made into a stand for hands free viewing and calls
Full access to all controls and features with precise cut-outs for the speakers, camera and other ports
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Flip case |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Pro 11 2018/2020/2021 & Air 10.9 2020 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Flip case |
| Stand mode | Yes |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Pro 11 2018/2020/2021 & Air 10.9 2020 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | No |
| Product main colour | Black |
| Hand strap | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Shoulder strap | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPad Air 10.9 2020/2022 &...
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Hot Product
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
Login for pricing
|
Popular
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Login for pricing
|
New
Lenovo ZG38C02959 tablet case 26.2 cm...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAP1121CNC
|
031014
|
THZ85008GL
|
BNDIP102
|
ZG38C02959
|
981890114040
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Targus
|
Compulocks
|
Lenovo
|
Urban Armor Gear
|
| Material |
Faux leather
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
Polyurethane
|
N/A
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Lenovo
|
Any brand
|
| Case type |
Flip case
|
Holster case
|
Folio case
|
Bumper case
|
Folio case
|
Sleeve case
|





