We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC iPad 9.7 Enclosed Case - Black
SKU
IPA9.7ENC
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 9.7 " |
| SKU | IPA9.7ENC |
| EAN | 5056521441155 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Full back and side protection case with a built-in screen protector.
•Made from a rugged hard polycarbonate inner layer, shock absorbent TPU back cover and durable PU leather front shell.
•Magnetic and detachable tri-fold front cover can support the device in two standing positions to provide hands free viewing.
•Fully functioning Smart Cover supports the devices sleep/wake feature.
•Integrated pencil holder (pencil sold separately).
•Precise cut outs allow full access to all the devices ports and features
•Available in the following colours: Black, Green, Grey, Blue, Pink, Light blue
•Made from a rugged hard polycarbonate inner layer, shock absorbent TPU back cover and durable PU leather front shell.
•Magnetic and detachable tri-fold front cover can support the device in two standing positions to provide hands free viewing.
•Fully functioning Smart Cover supports the devices sleep/wake feature.
•Integrated pencil holder (pencil sold separately).
•Precise cut outs allow full access to all the devices ports and features
•Available in the following colours: Black, Green, Grey, Blue, Pink, Light blue
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 9.7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | No |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 9.7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC iPad 9.7 Enclosed Case - Black
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Popular
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Login for pricing
|
New
Lenovo ZG38C02959 tablet case 26.2 cm...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPA9.7ENC
|
031014
|
BNDIP102
|
ZG38C02959
|
981890114040
|
T21-8094
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Compulocks
|
Lenovo
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
Silicone
|
Polyurethane
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Lenovo
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Holster case
|
Bumper case
|
Folio case
|
Sleeve case
|
Cover case
|





