We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC iPad 9.7 Foam - Black
SKU
IPA9.7FOA
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 9.7 " |
| SKU | IPA9.7FOA |
| EAN | 5056521435758 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Made from impact-resistant polycarbonate and re-enforced with a shock absorbing silicone inner-sleeve
Lightweight, shockproof and durable material which is perfect children to use and prevent accidental damage
Convertible handle that can convert into an easy to use carrying case and stand
Precise cut outs with port covers and function buttons allow full access to all the phones features
Lightweight, shockproof and durable material which is perfect children to use and prevent accidental damage
Convertible handle that can convert into an easy to use carrying case and stand
Precise cut outs with port covers and function buttons allow full access to all the phones features
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Polycarbonate (PC), Silicone |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 9.7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Polycarbonate (PC), Silicone |
| Maximum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 9.7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
You may also be interested in
| Product |
JLC iPad 9.7 Foam - Black
Login for pricing
|
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
Login for pricing
|
Popular
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPA9.7FOA
|
031014
|
THZ85008GL
|
77-62038
|
77-62047
|
BNDIP102
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Targus
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Compulocks
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Blue
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Holster case
|
Folio case
|
Cover case
|
Folio case
|
Bumper case
|





