We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC iPad Mini 6 Prominent Case - Black
SKU
IPAMI6PRO
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 0 " |
| SKU | IPAMI6PRO |
| EAN | 5056521452007 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Made from high quality PU leather, TPU and PC materials
Fully functioning smart cover with auto sleep wake function
Internal honeycomb structure to help protect your device and help dissipate heat
Helps to protect your device from accidental drops and damage
Foldable and magnetic kickstand feature with multiple viewing angles
Full access to all ports and functionalities
Compatible with tempered glass screen protectors (sold separately)
Available in the following colours: Black, Red, Blue and Brown
Fully functioning smart cover with auto sleep wake function
Internal honeycomb structure to help protect your device and help dissipate heat
Helps to protect your device from accidental drops and damage
Foldable and magnetic kickstand feature with multiple viewing angles
Full access to all ports and functionalities
Compatible with tempered glass screen protectors (sold separately)
Available in the following colours: Black, Red, Blue and Brown
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Bumper |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 0 mm (0") |
| Brand compatibility | Apple |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Bumper |
| Stand mode | Yes |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 0 mm (0") |
| Brand compatibility | Apple |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC iPad Mini 6 Prominent Case - Black
Login for pricing
|
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Hot Product
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
Login for pricing
|
Popular
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Login for pricing
|
New
Lenovo ZG38C02959 tablet case 26.2 cm...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAMI6PRO
|
031014
|
THZ85008GL
|
BNDIP102
|
ZG38C02959
|
981890114040
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Targus
|
Compulocks
|
Lenovo
|
Urban Armor Gear
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
Polyurethane
|
N/A
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Lenovo
|
Any brand
|
| Case type |
Bumper case
|
Holster case
|
Folio case
|
Bumper case
|
Folio case
|
Sleeve case
|





