We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC iPad Pro 10.5/Air 3/10.2 Eva - Black
SKU
IPAPR10.5/A3/10.2EVA
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.5 " |
| SKU | IPAPR10.5/A3/10.2EVA |
| EAN | 5056521421522 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Made from heavy duty but lightweight EVA (Ethylene-vinyl acetate) material which is flexible and non-toxic
Cushioned edges and corners help to protect the camera and screen from accidental damage
Integrated kickstands can be used for handsfree viewing in 2 positions
Full access to all the devices ports and features
No Screen protector included
Cushioned edges and corners help to protect the camera and screen from accidental damage
Integrated kickstands can be used for handsfree viewing in 2 positions
Full access to all the devices ports and features
No Screen protector included
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Pro 10.5/Air 3/10.2 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | Yes |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Pro 10.5/Air 3/10.2 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
JLC iPad Pro 10.5/Air 3/10.2 Eva - Black
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Hot Product
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
Login for pricing
|
Popular
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Login for pricing
|
New
Lenovo ZG38C02959 tablet case 26.2 cm...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAPR10.5/A3/10.2EVA
|
031014
|
THZ85008GL
|
BNDIP102
|
ZG38C02959
|
981890114040
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Targus
|
Compulocks
|
Lenovo
|
Urban Armor Gear
|
| Material |
EVA (Ethylene Vinyl Acetate)
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
Polyurethane
|
N/A
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Lenovo
|
Any brand
|
| Case type |
Shell case
|
Holster case
|
Folio case
|
Bumper case
|
Folio case
|
Sleeve case
|





