We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC iPad Pro 12.9 5th Gen 2021 Veo - Black
SKU
IPAP12.95VE
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 12.9 " |
| SKU | IPAP12.95VE |
| EAN | 5056521407113 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Made from PC materials to provide a durable design which offers comprehensive protection
Fully functioning Smart Cover supports the iPad's sleep/wake feature
The tri-fold front cover can support the iPad in two standing positions to provide hands free viewing
Full access to all controls and features with precise cut-outs for the speakers, camera and other ports
Fully functioning Smart Cover supports the iPad's sleep/wake feature
The tri-fold front cover can support the iPad in two standing positions to provide hands free viewing
Full access to all controls and features with precise cut-outs for the speakers, camera and other ports
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 12.9 5th Gen |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 12.9 5th Gen |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC iPad Pro 12.9 5th Gen 2021 Veo - B...
Login for pricing
|
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Popular
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Login for pricing
|
New
Lenovo ZG38C02959 tablet case 26.2 cm...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAP12.95VE
|
031014
|
BNDIP102
|
ZG38C02959
|
981890114040
|
T21-8094
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Compulocks
|
Lenovo
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
| Material |
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
Silicone
|
Polyurethane
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Lenovo
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Folio case
|
Holster case
|
Bumper case
|
Folio case
|
Sleeve case
|
Cover case
|





