We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung Tab A8 10.5 (2021) Kite Case- Black
SKU
SAMTA810.521KI
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 10.5 " |
| SKU | SAMTA810.521KI |
| EAN | 5056521440660 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Made from heavy duty but lightweight EVA (Ethylene-vinyl acetate) material which is flexible, non-toxic and environmentally friendly.
•Cushioned edges and corners help to protect the device, camera and screen from accidental damage
•Integrated kickstands can be used for handsfree viewing
•Full access to all the devices ports and features
•No screen protector included (please purchase separately)
•Adjustable shoulder strap (model dependant and only included if stated in the description)
•Cushioned edges and corners help to protect the device, camera and screen from accidental damage
•Integrated kickstands can be used for handsfree viewing
•Full access to all the devices ports and features
•No screen protector included (please purchase separately)
•Adjustable shoulder strap (model dependant and only included if stated in the description)
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung Tab A8 10.5 (2021) |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | Yes |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung Tab A8 10.5 (2021) |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung Tab A8 10.5 (2021) Kite Ca...
Login for pricing
|
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
Login for pricing
|
Popular
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMTA810.521KI
|
031014
|
THZ85008GL
|
77-62038
|
77-62047
|
BNDIP102
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Targus
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Compulocks
|
| Material |
EVA (Ethylene Vinyl Acetate)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Blue
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Holster case
|
Folio case
|
Cover case
|
Folio case
|
Bumper case
|





