We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung Tab A9 Plus Spartan Case with Velcro Hand Strap
SKU
SAMTA9PLSPVHS
Login for pricing
In Stock:
174 available
JLC Samsung Tab A9 Plus Spartan Case with Velcro Hand Strap
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 11 " |
| SKU | SAMTA9PLSPVHS |
| EAN | 5056521464253 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Triple layer design made from shock absorbing TPU, PC and PU Leather materials to help protect your device from accidental damage.
•360 rotating hand strap and integrated kickstand can be used in portrait and landscape position for handsfree viewing and calls.
•Shockproof and rugged design helps to protect the camera and prevent external damage to the device.
•Full access to all the devices features and ports.
•Adjustable and detachable shoulder strap (model dependant)
•Integrated charging pencil holder (model dependant)
•360 rotating hand strap and integrated kickstand can be used in portrait and landscape position for handsfree viewing and calls.
•Shockproof and rugged design helps to protect the camera and prevent external damage to the device.
•Full access to all the devices features and ports.
•Adjustable and detachable shoulder strap (model dependant)
•Integrated charging pencil holder (model dependant)
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung Tab A9 Plus |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | Yes |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung Tab A9 Plus |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC Samsung Tab A9 Plus Spartan Case w...
Login for pricing
|
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
Login for pricing
|
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
Login for pricing
|
Popular
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMTA9PLSPVHS
|
031014
|
THZ85008GL
|
77-62038
|
77-62047
|
BNDIP102
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Targus
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Compulocks
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Blue
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Holster case
|
Folio case
|
Cover case
|
Folio case
|
Bumper case
|





