We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVN125306 wire connector RJ45 Transparent
SKU
LVN125306
Login for pricing
In Stock:
160 available
RJ45 UTP plug Cat6A for AWG23-24 stranded/solid conductor 50 Pcs. Box
- Inner Wire Diameter Range = 1.05~1.1MM
- Diameter Range for Cable = 5.5~6.3MM
- Easy-Connect
- 50 pcs in the Box
| SKU | LVN125306 |
|---|---|
| EAN | 5704174534624 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
RJ45 plug used for mounting on stranded/solid cable. New terminating principle (easy connect) simplifies the terminating by allowing the conductors to be pulled through the front of the connector. The performance is optimized by the reduction of distance between pair twist and contact pins.
| Features | |
|---|---|
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector(s) | RJ45 |
| Product colour | Transparent |
| AWG wire size | 23/24 |
| Connector gender | Male |
| Connector form factor | Straight |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13 mm |
| Weight | 156 g |
| Height | 9 mm |
| Depth | 22 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 168 g |
| Package depth | 150 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 100 mm |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 100 mm |
| Connector(s) | RJ45 |
| Colour | |
| Product colour | Transparent |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lanview LVN125306 wire connector RJ45...
Login for pricing
|
StarTech.com Cat 6 RJ45 Stranded Modul...
Login for pricing
|
Popular
Axis 01182-001 wire connector RJ-12 Go...
Login for pricing
|
New
Axis TU6009 wire connector 6-PIN Black
Login for pricing
|
Bestseller
Lanview LVN125305 wire connector RJ45...
Login for pricing
|
Hot Product
Lanview LVN125310 wire connector RJ45...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN125306
|
CRJ45C6STR50
|
01182-001
|
02795-021
|
LVN125305
|
LVN125310
|
| Manufacturer |
Lanview
|
StarTech.com
|
Axis
|
Axis
|
Lanview
|
Lanview
|





