We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVN125310 wire connector RJ45 Transparent
SKU
LVN125310
Login for pricing
In Stock:
189 available
RJ45 STP plug Cat6 for AWG23-24 stranded/solid conductor 50 pcs box
- Inner Wire Diameter Range = 1.05~1.1MM
- Diameter Range for Cable = 5.5~6.3MM
- Easy-Connect
- 50 pcs in the Box
| SKU | LVN125310 |
|---|---|
| EAN | 5704174320531 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
RJ45 plug used for mounting on stranded/solid cable. New terminating principle (easy connect) simplifies the terminating by allowing the conductors to be pulled through the front of the connector. The performance is optimized by the reduction of distance between pair twist and contact pins.
| Features | |
|---|---|
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/UTP (STP) |
| Connector(s) | RJ45 |
| Product colour | Transparent |
| AWG wire size | 23/24 |
| Connector gender | Male |
| Connector form factor | Straight |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.6 mm |
| Weight | 198 g |
| Height | 6 mm |
| Depth | 21 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 210 g |
| Package depth | 150 mm |
| Package type | Plastic jar |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 150 mm |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/UTP (STP) |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 150 mm |
| Connector(s) | RJ45 |
| Colour | |
| Product colour | Transparent |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lanview LVN125310 wire connector RJ45...
Login for pricing
|
Recommended
Axis 5700-371 wire connector RJ-45 Black
Login for pricing
|
StarTech.com Cat 6 RJ45 Stranded Modul...
Login for pricing
|
Popular
Axis 01182-001 wire connector RJ-12 Go...
Login for pricing
|
New
Axis TU6009 wire connector 6-PIN Black
Login for pricing
|
Hot Product
Lanview LVN125306 wire connector RJ45...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN125310
|
5700-371
|
CRJ45C6STR50
|
01182-001
|
02795-021
|
LVN125306
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Axis
|
StarTech.com
|
Axis
|
Axis
|
Lanview
|





