Lenovo 40AF0135EU laptop dock/port replicator Wired Black
SKU
40AF0135EU
Login for pricing
In Stock:
366 available
3x USB 3.1 gen2, 2x USB2.0, Ethernet,2x HDMI, 2x DisplayPort
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 40AF0135EU |
| EAN | 0191999788403 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | In Stock |
One dock for all notebooks
Rich performance
Enterprise manageability and simplification
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Connectivity technology | Wired |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 2 |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Brand compatibility | Lenovo |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Storage | |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Power plug type | Type C |
| Power supply | 135 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 480 g |
| Width | 210 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 30 mm |
| Package weight | 1.35 kg |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 88 mm |
| Design | |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.35 kg |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 88 mm |