Lenovo 40AF0135UK laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
SKU
40AF0135UK
Login for pricing
In Stock: 4141 available
USB C, 3 x USB 3.1 A, 2 x USB 2.0, 1 x USB C, 2 x HDMI, 2 x DisplayPort, RJ-45, 3.5 mm, Black, 135 W, UK
  • Enterprise-class universal docking
  • Supports ThinkPad RapidCharge
  • Works with older Lenovo and non-Lenovo laptops
More Information
Product colour Black
SKU 40AF0135UK
EAN 0191999788311
Manufacturer Lenovo
Availability In Stock
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity2
Headphone outputs1
Connectivity technologyWired
Network
Wake-on-LAN readyYes
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
10G supportNo
Performance
Optical drive includedNo
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Brand compatibilityLenovo
Data transfer rate10 Gbit/s
Technical details
Brand compatibilityLenovo
Data transfer rate10 Gbit/s
Harmonized System (HS) code84733020
User guideYes
Storage
Card reader integratedNo
Optical drive
Optical drive includedNo
Multimedia
Weight & dimensions
Weight480 g
Width210 mm
Depth80 mm
Height30 mm
Design
Packaging content
User guideYes
Cables includedAC, USB Type-A to USB Type-C
AC adapter includedYes
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Lenovo 40AF0135UK laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
Bestseller
Lenovo 40AF0135UK laptop dock/port rep... Login for pricing
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3 Dual Display Docking Station
Hot Product
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3... Login for pricing
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual... Login for pricing
StarTech.com Dual Monitor USB C Docking Station with 60W Power Delivery for Windows Laptops - USB C to HDMI / DVI Dock - USB 3.1 Gen 1 Type C Dock w/ Charging - Thunderbolt 3 Compatible StarTech.com Dual Monitor USB C Dockin... Login for pricing
Out of stock
StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor HDMI & DisplayPort 4K 30Hz - USB Type-C Laptop Docking Station 60W Power Delivery, SD, 4-port USB-A 3.0 Hub, GbE, Audio - Thunderbolt 3 Compatible StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor... Login for pricing