40BE0135UK
Login for pricing
In Stock:
346 available
ThinkPad Thunderbolt 4 Smart Dock Gen2 7500 - UK/HK/SGP/MYS/SRI
- The ThinkPad® ThunderboltTM 4 Smart Dock 7500 with up to 40 Gbps bandwidth, you can have one Ultra-High Resolution 8K 60Hz Displays or two 4K 144Hz High Refresh Rate monitors setup, to fully extend your laptop to a powerful work platform with all different kinds of Peripheral Devices. It supports PD 3.1 and output up to 100W to give a fast-charge to your laptop, you can drastically expand the potential of your workspace with ease
- Universal Dock Compatibility a cross different Operating System
| SKU | 40BE0135UK |
|---|---|
| EAN | 0195892121190 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
New Generation ThinkPad® Thunderbolt™ 4 Smart Dock; The ThinkPad® Thunderbolt™ 4 Smart Dock Gen 2 7500 is a refresh of its Thunderbolt™ 4 Smart Dock Predecessor, Best for business professionals, IT decision-makers, and creative professionals who need Premium PC experience with multiple displays setup, secure and reliable connections for intensive tasks. Capable of driving up to 8K 60Hz display and 40Gbps data speed, and new generation cloud-based management console powered by AWS for IT managers.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Thunderbolt ports quantity | 2 |
| Host interface | Thunderbolt 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Number of displays supported | 4 |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Colour name | Eclipse Black |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Storage | |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Power supply | 135 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 547.5 g |
| Width | 220 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 30 mm |
| Package weight | 1.26 kg |
| Package width | 237.8 mm |
| Package depth | 141 mm |
| Package height | 75.8 mm |
| Design | |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.26 kg |
| Package width | 237.8 mm |
| Package depth | 141 mm |
| Package height | 75.8 mm |