DK30C2DPEPUE
Login for pricing
In Stock: 684 available
StarTech.com Universal Laptop Docking Station, Hybrid USB-C/USB-A Dock, Dual 4K DP/HDMI, 100W PD, Mac/Windows/Chrome OS, NIC
  • DUAL DISPLAY ON MACBOOK AIR: Enable two external displays on Apple MacBook Air/Pro (base M-Series) laptops that natively only support one; DisplayPort or HDMI ports supporting up to Dual 4K 60Hz; Driver installation required on Windows and macOS
  • FULL-FEATURED DOCK: 4-Port USB 5Gbps Hub (2x Fast Charge) with 1x USB-C and 3x USB-A, Gigabit Ethernet & 1x 3.5mm audio/headset, K-slot for security lock & holes for optional mounting bracket; Includes DisplayLink Update Utility; 100W power delivery
More Information
Product colour Black,Grey
SKU DK30C2DPEPUE
EAN 0065030879989
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Transition from the legacy USB-A (USB 3.0) to the new USB-C with this certified universal laptop docking station for USB-C and USB-A laptops. The USB-C dock features 100W Power Delivery 3.0, dual HDMI and/or DisplayPort monitors, fast-charge, and both USB-C and USB-A peripheral ports.
The Uniquely Universal Host Cable
Replacement or extra cables can be purchased separately here.
100W Power Delivery
For high performance laptops that require more charging power, the dock powers and charges your laptop as you work with 100W PD for faster charging, using the 150W power adapter - all through a single cable.
Flexible Monitor Connections
Dual 4K DisplayPort | Up to 4096 x 2160p @ 60Hz
Dual 4K HDMI | Up to 4096 x 2160p @ 60Hz
Single 4K DisplayPort + Single 4K HDMI | Up to 4096 x 2160p @ 60Hz
Single 5K DisplayPort * | Up to 5120 × 2880
*Requires monitor support for 5K using two DP ports
Certified for Universal Compatibility & Reliability
Easy and Convenient Setup
The Connections You Need
Connect your devices with four USB 3.1 ports: 1x USB-C and 3x USB-A. Fast-charge your USB-C or USB-A smartphone. The dock provides a GbE port (PXE Boot support & Wake-on-LAN) and 3.5 mm 4-position headset audio jack. It also includes a security lock slot (K-slot) to protect against theft.
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Advanced Windows Layout Utility : To setup and save custom windows layouts.
Mac Address Pass-Through Utility : To improve network security.
USB Event Monitoring Utility : To track and log connected USB devices
Wi-Fi Auto Switch Utility : Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
The IT Pro's Choice Since 1985
DK30C2DPEPUE is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity2
Headphone outputs1
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
Network
Full duplexYes
Networking standardsIEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Ethernet LANYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
10G supportNo
Performance
UASP supportYes
Maximum digital resolution5120 x 2880 pixels
Full duplexYes
On/off switchYes
Product colourBlack, Grey
Card reader integratedNo
Cable lock slotYes
Data transfer rate5 Gbit/s
CertificationCE, FCC, REACH
Cable lock slot typeKensington
Housing materialPlastic
Technical details
Cable lock slotYes
Data transfer rate5 Gbit/s
Harmonized System (HS) code84733020
Compliance certificatesRoHS
Products per master (outer) case6 pc(s)
Master (outer) case width280 mm
Master (outer) case length335 mm
Master (outer) case height302 mm
Storage
Card reader integratedNo
Power
Input current2.5 A
Power plug typeType N
Compatible power plug typesEU, UK
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (typical)170 W
Output voltage20 V
Output current8.5 A
Power supply100 W
Software
Mac compatibilityYes
Other operating systems supportedChromeOS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Weight & dimensions
Weight280 g
Width80 mm
Depth220 mm
Height30 mm
Package weight1.3 kg
Package width155 mm
Package depth270 mm
Package height90 mm
Design
CertificationCE, FCC, REACH
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Package weight1.3 kg
Package width155 mm
Package depth270 mm
Package height90 mm
Packaging content
Quick start guideYes
Cables includedUSB Type-A to USB Type-C
AC adapter includedYes
Certificates
Logistics data
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com Universal Laptop Docking Station, Hybrid USB-C & USB-A Dock, Dual 4K DP & HDMI, 100W PD, Mac / Windows / Chrome OS, 4x USB 5Gbps Hub, GbE
Bestseller
StarTech.com Universal Laptop Docking... Login for pricing
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual... Login for pricing
StarTech.com Dual Monitor USB C Docking Station with 60W Power Delivery for Windows Laptops - USB C to HDMI / DVI Dock - USB 3.1 Gen 1 Type C Dock w/ Charging - Thunderbolt 3 Compatible StarTech.com Dual Monitor USB C Dockin... Login for pricing
Out of stock
StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor HDMI & DisplayPort 4K 30Hz - USB Type-C Laptop Docking Station 60W Power Delivery, SD, 4-port USB-A 3.0 Hub, GbE, Audio - Thunderbolt 3 Compatible StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor... Login for pricing