40AY0090DK
Login for pricing
In Stock: 487 available
2 x DisplayPort, 1 x HDMI, 3 x USB 3.1, 2 x USB 2.0, 1 x USB Type C, 1 x Gigabit LAN, 90W
More Information
Product colour Black
SKU 40AY0090DK
EAN 0195348192002
One Dock. No Limits.
Engineered for performance, the ThinkPad Universal USB-C Dock quickly pays for itself with increased productivity, enhanced dynamic power charging to Notebook, max 100W charging. If you can think it, your dock can do it.
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
Microphone inNo
Headphone outputs0
Power connectorUSB Type-C
Power supply90 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Weight & dimensions
Weight340 g
Width171 mm
Depth80 mm
Height30.8 mm
Package weight955 g
Package width210 mm
Package depth158 mm
Package height75 mm
Package weight955 g
Package width210 mm
Package depth158 mm
Package height75 mm
Compare Products
Product Lenovo ThinkPad Universal USB-C Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
Bestseller
Lenovo ThinkPad Universal USB-C Wired... Login for pricing
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3 Dual Display Docking Station
Hot Product
i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3... Login for pricing
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual... Login for pricing
StarTech.com Dual Monitor USB C Docking Station with 60W Power Delivery for Windows Laptops - USB C to HDMI / DVI Dock - USB 3.1 Gen 1 Type C Dock w/ Charging - Thunderbolt 3 Compatible StarTech.com Dual Monitor USB C Dockin... Login for pricing
Out of stock
StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor HDMI & DisplayPort 4K 30Hz - USB Type-C Laptop Docking Station 60W Power Delivery, SD, 4-port USB-A 3.0 Hub, GbE, Audio - Thunderbolt 3 Compatible StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor... Login for pricing