LG 43UM662H hospitality TV 109.2 cm (43") 4K Ultra HD 265 cd/m² Blue 20 W
SKU
43UM662H
Login for pricing
In Stock: 7 available
43", 3840 x 2160, 4K Ultra HD, HDR, webOS, Bluetooth, Wi-Fi, HDM, RF, USB, RJ45, RS-232C, 967 x 623 x 303 mm, 12 kg, Ashed Blue
  • Pro:Centric Cloud
  • Pro:Centric Direct
  • Slim Design
  • Voice Recognition
More Information
Product colour Blue
Display diagonal 43 "
SKU 43UM662H
EAN 8806084629531
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
4K UHD Hospitality TV with Pro:Centric Direct
Pro:Centric Cloud
Pro:Centric Direct
Slim Depth for a Sleek Look
SoftAP
Game Optimizer
Voice Recognition
Display
Display diagonal109.2 cm (43")
HD type4K Ultra HD
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display technologyLED
Display brightness265 cd/m²
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Design
Product colourBlue
VESA mountingYes
Panel mounting interface200 x 200 mm
Performance
Tuner typeAnalog & digital
Analog signal format systemPAL, SECAM
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Smart TVNo
Operating system installedWebOS
Operating system versionwebOS 23
Teletext functionYes
Game modeYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Hospitality features
Hospitality home menuYes
Hotel channel listYes
Welcome messageYes
Multi-code remote controlYes
USB cloningYes
Teletext functionYes
Content management solutionLG Pro:Centric
Hotel modeYes
Ports & interfaces
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RS-232 ports1
RF ports quantity2
Ethernet LANYes
USB 2.0 ports quantity2
Digital audio optical out1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+) version1.4
Audio
RMS rated power20 W
Sound modesAI Sound
Audio systemLG Sound Sync
Network
Ethernet LANYes
Wi-FiYes
BluetoothYes
Web browserYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)80.3 W
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)103.5 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours50 kWh
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Weight & dimensions
Width (with stand)967 mm
Depth (with stand)303 mm
Height (with stand)623 mm
Weight (with stand)12 kg
Width (without stand)967 mm
Depth (without stand)57.1 mm
Height (without stand)564 mm
Weight (without stand)8.8 kg
Packaging data
Package width1055 mm
Package depth142 mm
Package height660 mm